Vaginální záněty

Vaginální mikrobiom je složitý a dynamický mikroekosystém, který neustále podléhá výkyvům během ženského menstruačního cyklu a celého života ženy. Zdravému vaginálnímu mikrobiomu dominuje Lactobacillus, který produkuje různé antimikrobiální sloučeniny.

Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza je charakterizována ztrátou nebo prudkým poklesem celkového počtu laktobacilů a odpovídajícím výrazným zvýšením koncentrace aerobních a anaerobních mikrobů. Jedná se o celosvětově vysoce rozšířenou poruchu vaginální mikroflóry u žen v reprodukčním věku. Bylo potvrzeno, že je spojena s nepříznivými gynekologickými a porodnickými následky, jako jsou sexuálně přenosné infekce, zánětlivé onemocnění pánve nebo předčasný porod. 

Původcem tohoto onemocnění je nejčastěji Gardnerella vaginalis.

U některých žen je běžnou součástí mikroflory pochvy, ale při jejím přemnožení může způsobit toto onemocnění. Mezi obvyklé symptomy patří zvýšený vaginální výtok, který často páchne rybinou. Výtok má obvykle bílou nebo šedou barvu. Bakteriální vaginóza se obvykle léčí antibiotiky a jako podpůrnou léčbu příznaků lze užívat Tyndaflor vaginální čípky nebo výplach.

Vaginální kandidóza

Vaginální kandidóza je infekce způsobená nejčastěji kvasinkou zvanou Candida albicans. Candida normálně žije uvnitř těla (v místech, jako jsou ústa, hrdlo, střeva a vagina), aniž by způsobovala jakékoli problémy. Někdy se Candida může přemnožit a způsobit infekci, pokud se prostředí uvnitř pochvy změní způsobem, který podporuje její růst. Kandidóza v pochvě se běžně nazývá „vaginální kvasinková infekce“. Jiné názvy pro tuto infekci jsou „vaginální kandidóza“, „vulvovaginální kandidóza“ nebo „kandidová vaginitida“. Výtok nemusí být přítomen u všech pacientek. Pokud se vyskytne, je zpravidla popisován jako tvarohovitý, který může být vodnatý nebo hustě homogenní. Často bývá přítomna bolestivost pochvy, pálení vulvy. K nejčastěji užívaným celkovým nebo místním antimykotikům patří azoly a jako podpůrnou léčbu příznaků lze užívat Tyndaflor vaginální čípky nebo výplach.

Trichomonas vaginitis je vaginální infekce způsobená prvokem Trichomonas vaginalis (bičenka poševní). Trichomonasová vaginitida je obvykle sexuálně přenosná. Prvoci mohou v ženách přetrvávat po dlouhou dobu, aniž by způsobovali příznaky, a proto může být obtížné nebo nemožné určit, kdy byla infekce získána a od koho. Pokud příznaky naznačují vaginální infekci, lékaři prohlédnou vzorek výtoku a tekutiny z děložního čípku a otestují jej na přítomnost mikroorganismů, které mohou způsobit infekci. Tato může způsobit hojný vodnatý zelený nebo žlutý výtok, který může zapáchat rybinou a může být doprovázen svěděním nebo podrážděním. Je nepravděpodobné, že by trichomoniáza odezněla bez léčby, ale lze ji účinně léčit antibiotiky a jako podpůrnou léčbu příznaků lze užívat Tyndaflor vaginální čípky nebo výplach.

Virová onemocnění

Virus herpes simplex je kategorizován do 2 typů: virus herpes simplex typu 1 (HSV-1) a virus herpes simplex typu 2 (HSV-2). HSV-1 se přenáší hlavně orálním kontaktem, a způsobuje hlavně orální herpes (který může zahrnovat příznaky známé jako „opary“). HSV-2 je sexuálně přenosný virus, který způsobuje genitální herpes.

Herpetické infekce jsou nejvíce nakažlivé v době projevů příznaků, tzn. v době výsevu oparu a při jeho hojení. Standardní léčbou jsou antivirotika, která mohou pomoci snížit závažnost a frekvenci příznaků, ale nemohou infekci vyléčit. Jako podpůrnou léčbu příznaků lze užívat Tyndaflor vaginální čípky nebo výplach.

Lidský papilomavirus (HPV) je nejčastější sexuálně přenosná infekce. Ve věku 25 let je promořenost u sexuálně aktivních lidí až 80 %. Existuje na 140 typů HPV virů, z toho 40 jich napadá genitální oblast. Běžným projevem HPV infekce je výskyt tzv.papilomů- bradavic. Některé typy HPV však mohou vést k rakovině děložního čípku, konečníku a krku. Pokud si všimnete jakýchkoli nevysvětlitelných hrbolků nebo výrůstků v oblasti genitálií nebo kolem nich, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Vaginitida nebývá často způsobena sexuálně přenosnou infekcí. Bakteriální vaginóza a kvasinkové infekce nemusí být sexuálně přenosné. Pokud dojde ke změně pH pochvy např.ejakulátem, chlorovanou vodou atd., může dojít k přemnožení bakterií v pochvě  a vzniku  vaginitidy. Studie ukázaly, že sex s novým partnerem nebo více partnery může zvýšit pravděpodobnost, že se u Vás vyskytne bakteriální vaginóza. Jako podpůrnou léčbu příznaků lze užívat Tyndaflor vaginální čípky nebo výplach.

Tyndaflor vaginální čípky a Tyndaflor vaginální výplach jsou zdravotnické prostředky určené pro podpůrnou léčbu příznaků spojených s vulvovaginitidou jakéhokoliv původu. Nepoužívejte při známé přecitlivělosti na kteroukoli složku přípravku. Těhotné a kojící ženy, pro použití se obraťte pro radu na svého lékaře. V případě souběžné léčby jinými přípravky se poraďte se svým lékařem. Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání.

Distributor do ČR:
Akacia Group, s.r.o. | Na Farkáně I 136/17 150 00 Praha 5 | Česká republika info@akacia.cz | IČO: 25776221 |
DIČ: CZ25776221 | zapsána v OR vedeném:
C 113426 vedená u Městského soudu v Praze

Výrobce:
Erbozeta S.p.A. | Strada delle seriole 41-43 47894 Chiesanuova (Republika San Marino) www.erbozeta.com